Celem Festiwalu INVITATION jest ukazanie muzyki zapomnianych, a związanych z Polską twórców pierwszej połowy XX wieku, i ich wielką różnorodność i bogactwo języka muzycznego. Trzy spojrzenia na polskie życie muzyczne tego okresu pozwala na uświadomienie sobie wagi i roli polskiego dziedzictwa w zakresie muzyki „współczesnej”, w badaniu i popularyzowaniu „muzyki dawnej” oraz w jazzie jako „muzyce przyszłości”.

 

Nazwa projektu jest zaczerpnięta z kompozycji jazzowej Bronisława Kapera o tym samym tytule. Bronisław Kaper, a także Henryk Wars oraz Victor Young (wykształcony w Polsce geniusz jazzu, absolwent warszawskiego Konserwatorium Muzycznego, legendarny twórca standardów) to twórcy, których utwory wykonywane są przez największych muzyków jazzowych na świecie. Jednak w powszechnym, popularnym odbiorze w rzadko łączy się ich z Polską. Po prostu bardzo dobre standardy jazzowe. Tymczasem ta piękna muzyka, to nie tylko część naszej kultury, ale – co może i najważniejsze – źródło inspiracji kolejnych pokoleń, grunt artystycznych poszukiwań i polski wkład w światowe dziedzictwo kultury.

 

Przykładów jest więcej: świetne utwory na skrzypce i fortepian mało znanych, związanych z Polską kompozytorów tworzących w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku z czasem popadły w zapomnienie. Często ich twórcy wiązani są tylko z kulturą krajów, w których przyszło im mieszkać – Godowski, Poldowski, Achron, Mistowski, Adamowski, Niemczyk czy Weinberg. Zagubione perły muzyki kameralnej.

 

Wanda Landowska – wybitna polska klawesynistka położyła fundamenty pod badanie i stylowe wykonawstwo muzyki dawnej. Jej zasługi i pionierska działalność oraz rozwój obecnego nurtu „historically informed performance” muzyki renesansu i baroku często nie są ze sobą kojarzone, tym bardziej na świecie nie pamięta się o jej polskim pochodzeniu, które zawsze podkreślała – również grając w USA utwory polskich kompozytorów XVII wieku…

 

Chcemy zmierzyć się z tym paradoksem.

 

Ukazanie tych zjawisk w formie 3-koncertowego Festiwalu pozwoli na kompleksową prezentację i promocję mniej znanych przejawów polskiej kultury muzycznej, a także na ukazanie polskiego kontekstu dzieł powszechnie znanych na świecie, a nie kojarzonych z Polską.

 

Wierzymy, że te trzy wieczory dostarczą Państwu wielu bogatych wrażeń artystycznych.

INVITATION

from KUBA STANKIEWICZ – THE MUSIC OF BRONISŁAW KAPER
by KUBA STANKIEWICZ | DAREK OLESZKIEWICZ | PETER ERSKINE.

Released: 2016. Track 8, Genre: Jazz.